
Рівні формування негативних переконань
«Не можу знайти щасливі відносини», «Всі зраджують», «Сім’я або кар’єра – завжди треба обирати», «Немає грошей», «Світ несправедливий….» – СТОП! Зловили себе на таких думках? Якщо так, то давайте тепер розберемо з ними разом.
Чий голос Ви чуєте в своїй голові, коли з’являється це монотонне бурмотіння? Ми звикли ділити світ на «чорне» та «біле», та чи справді існує тільки ці дві крайності? Негативні переконання, приказки, прикмети, хто створив рамки у які Ви кожного разу самі себе занурюєте?
Змалечку ми чуємо, що нам дозволено, а що ні: бачимо, як «дорослі» навішують ярлики на оточуючих, своє життя, цілі та майбутнє. Певна кількість наших негативних переконань формується ще з дитинства, коли ми переймаємо їх від своїх батьків і потім, у своєму свідомому віці, сприймаємо їх, як власні. У підлітковому віці формується друга частина наших негативних тверджень, за схемою: «досвід» – «упередження» – «дія/не дія» – «результат» – «досвід» -… І так по колу.
Коли мене питають: «Ангеліно, як вийти із цього циклу? Я втомився жити немов у дні бабака», – моя відповідь завжди одна: «Аби отримати те, що Ви ніколи не мали, почніть робити те, що Ви ніколи не робили». Але до того, як перейти до активних дій, треба розібратися із внутрішньою складовою: що саме формує у Вашій свідомості ті чи інші передумови і не дає сил розірвати «порочне коло». Існує чотири рівня формування негативних переконань:
1 рівень: «Я» – переконання, які пов’язані із Вашою особистістю, Вашими силами, розумом, характером тощо.
Приклад 1: Вам пропонують підвищення у кар’єрі, але через страх того, що відповідальність занадто велика, Ви відмовляєте. В цей час, у свідомості можуть звучати такі фрази: «Це не для мене», «Я загублю проект», «Я не впораюсь», – це і є Ваше негативне переконання.
Приклад 2: В дитинстві Ви часто чули слова від батьків, на кшталт: «Дірява голова», «Дівоча пам’ять», «Весь в батька/матір», «Дай сюди, все ламаєш!», «Не вмієш – не берись», «Тільки клопоти з тобою»! тощо. В наслідку чого, у дорослому житті Ви будете уникати відповідальності. Але ж погодьтеся, що там, де відповідальність, там – гроші. І саме всі ці негативні переконання і уявлення про себе призведуть до нездатності побачити можливість або постійному нехтуванні нею і як наслідок, ви не берете, або ж просто не хочете брати на себе відповідальність і проживаєте життя на нижчій щаблині.
2 рівень: «Інші»-переконання. Ось тут вже йде мова про Ваші взаємовідносини із соціумом: думки про те, що Вас не прийме спільнота, що під час публічного виступу над Вами будуть сміятися; «гроші – бруд», «працюючи чесно – багато не заробиш»; Ви впевненні, що всі люди зраджують і вірності, як такої, чистої та справжньої не існує тощо.
Приклад 1: Вас зраджує кохана людина, після чого у Вас формується твердження: «всі зраджують», «всі чоловіки козли», – або щось на кшталт цього. І увага: як тільки Ви отримали негативний досвід і сформували негативне упередження, Ви починаєте всі свої наступні взаємини вибудовувати з цієї позиції, а як відомо, ми притягуємо в наше поле те, що попередньо вже існує у нашій свідомості, тож знову повертаємось до тієї схеми, що Я описувала вище.
Приклад 2: В дитинстві Ви пережили булінг, або Вас хтось публічно висміяв, або ж просто, з якоїсь причини, Ви не були сприйняті однолітками і тепер, подорослішав, боїтеся публічних виступів, адже попередньо програмуєте себе на невдачу
Приклад 3: Бачите крутий маєток або дорогу автівку і чуєте у своїй голові: «Награбували…от і живуть собі приспівуючи!», – знову-таки, це Ваше негативне переконання, що базується на почутті заздрощів і таким чином, Ви одразу програмуєте себе на те, що у Вас такого НІКОЛИ не буде!
3 рівень: «Я і Світ»-переконання. Певно, Ви часто чули фразу: «Світ несправедливий», – це саме ті негативні переконання, які формують наше відношення до світу в цілому
4 рівень: «Бог» – переконання або ж переконання «Віри». Тут можуть бути переконання, пов’язані із будь-якою Вашою вірою, або її відсутністю, адже одне – це завжди відображення іншого.
Приклад: «Будеш жити праведно – потрапиш до Раю, а як ні, то горітимеш у Пеклі»; Бог покарає; карма, закон бумерангу тощо
Існуючи в межах негативних переконань, ми не бачимо можливостей, які надає нам життя і добровільно заточуємо себе у вежі власних страхів. Добровільно обираємо «менше», в той час, коли можемо отримати «більше». Звісно, багатьом подобається сидіти в своєму «теплому болоті», адже хоч тут і гидко, хоч тут і смердить, але тут немає жодних ризиків, бо це знайома нам історія, наша зона комфорту. Куди ж важче прийняти для себе рішення: «Я хочу більшого, якіснішого, вищого, кращого», – взявши на себе всю відповідальність і почати діяти та робити щось для цього!